Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

Orta Karadeniz’in şirin bir ili. Amasya gezilecek yerler konusunda da sizi tatmin edecek bir dereceye sahip. Osmanlı zamanında şehzadelerin yetiştiği bir yer. Dağlar arasına kurulmuş şehri ortadan Yeşilırmak bölmektedir. İlk ismi “Amesia” olarak bilinmektedir. Birçok medeniyet burada egemenlik sağlamıştır. O yüzden tarih bakımından zengindir. Bilindiği üzere Amasya misket elmasıyla tanınır. Amasya’ya ulaşım kara yolu ve hava yolu ile sağlanmaktadır. Şimdi Amasya’da gezilip görülmesi gereken yerlere bir bakalım.

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Saat Kulesi

Amasya Saat Kulesi

Amasya saat kulesi, şehrin tam merkezindedir. 865 yılında Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılmıştır. Fakat 1938 yılındaki depremde yıkılmıştır. Bunun üzerine 1940 yılında YeniKöprü (Hükümet Köprüsü) yapılırken yenisini yaptırmak düşüncesi ile yıktırılmış, 2002 yılında yeniden inşa edilmiştir.

 

Boraboy Gölü

Boraboy Gölü

Borabay Gölü, Amasya’nın Taşova ilçesine 15 km, uzaklıkta olan, doğal bir krater gölüdür. Doğal yeşilliğiyle hafta sonlarının vazgeçilmiş gezi noktalarından bir tanesidir. Ailenizi ya da sevdiklerinizi alıp burada doğa ile iç içe güzel vakitler geçirebilirsiniz.

 

Amasya Kalesi

Amasya Gezilecek Yerler Amasya Kalesi

Amasya’ya gelip bu kaleye çıkmadan olmaz. Tüm şehri ele alan manzarasıyla şehri ayaklarınızın altına seriyor. Kalenin en tepesine ulaşmak için biraz fazla merdiven çıkmanız gerekse de buna değer. Kalenin içinde eski hamamlardan, eski yerleşim yerine kadar birçok tarihi yer bulunuyor.

 

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi

1925 yılında Sultan 2. Beyazıt Külliyesi’nin bir bölümü olan medrese binasının iki odasında toplanan az sayıda arkeolojik eserler ile İslami Devir mumyaları bir araya getirilerek önce bir “Müze Deposu” oluşturulmuştur.

 

Alçak Köprü

amasya alçak köprü ile ilgili görsel sonucu

Şehir merkezinde bulunan Alçak köprüsü, Roma döneminden günümüzde kalan tek köprüdür. Yüksekliğini ırmağın alçalıp yükselmesiyle kaybetmiştir ve adını da bu yüzden halk arasında Alçak köprü olarak kalmıştır.

 

Ferhat İle Şirin Müzesi

Ferhat ile Şirin Müzesi

Amasya; efsanevi aşkları ile ölümsüzleşen Ferhat ile Şirin’in yaşadığı  topraklar olarak bilinmektedir. Şirin’e olan sevdası uğruna kilometrelerce uzunlukta dağları delerek, suyu getiren Ferhat’ın sevdası hâlâ Amasya’da yaşamaktadır. Bu sevdanın işareti olan “Ferhat Su Kanalı” binlerce yıldır Amasya’nın bağrında bir gerdanlık gibi durmaktadır.

 

Selfie Çeken Şehzade Heykeli

amasya selfie çeken şehzade heykeli ile ilgili görsel sonucu

Bunlarında dışında selfie çeken şehzadenin yanında bir selfie çektirmenizi önerebilirim. Eğlenceli bir hatıra olarak kalacaktır. Yeşilırmak kenarındaki kafelerde oturup keyif yapabilirsiniz. Kalacak yer olarak ta yine ırmak kenarındaki konaklarda kalmak ayrı bir hava katıyor.

 

One thought on “Amasya Gezilecek Yerler

  1. Amasya bozulmayan kent yaşamıyla Anadolu’daki en güzel şehirlerden birisidir. 2-3 katlı evleri ve doğasıyla son yıllarsa turistlerin ilgi odağı. Ayrıca Amasya Kongresinin yapıldığı binayı da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir