Askerlik Öncesi Hazırlık

Askerlik Öncesi Hazırlık

Gerçekten askerlik öncesi hazırlık heyecan verici bir süreçtir. “Her Türk Asker Doğar” lafı boşuna söylenmiş bir laf değil. Her Türk gencinin askerlik çağı geldiği zaman kafasında bir sürü soru işaretleri oluşur. Daha önceden askere giden büyüklerimiz ya da arkadaşlarımız askerlikle ilgili farklı şeyler anlatırlar. Bizde helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirmeyene asker demezler nede olsa. Tabi askerlik öncesi yaşanılan stres ve bilinmezlik insanı askerlik kadar zorlar. Kendimin de bu dönemlerden geçtiği, size yardımcı olabileceğimi düşündüğüm bilgileri sizinle paylaşacağım.

Askerlik öncesi hazırlık

asker ile ilgili görsel sonucu

SÜLÜS NEDİR? NASIL ALINIR?

Askerlik zamanı gelen gençlerin askerlik kağıtları ikamet ettiği muhtarlıkla bildirilir. Bu bildirimde ne zaman askere gidileceği yazar. Bundan sonra yapmanız gereken askerlik şubesine gidip askerlik işlemlerini başlatmak olacaktır. Askerlik şubesine gittiğiniz zaman istenilen evrakları doldurduktan sonra sizi askerlik muayenesi için bir sağlık kuruluşuna sevk eder. Büyük ihtimalle büyük bir sağlık probleminiz yoksa sizinde gideceğiniz yer benimki gibi sağlık ocağıdır. Sağlık ocağındaki aile hekimi sizi kontrol ettikten sonra elinizdeki evrağa askerliğe elverişlidir mühürünü bastıktan sonra tekrar askerlik şubenize gitmeniz gerekecektir. Bu işlemde bittikten sonra sülüs zamanı gelir ve askerlik size bir evrak teslim eder. Bu evrak gittiğiniz birliğe teslim edilecek olan evraktır. Askerlik yerinizi, açıklanacağı gün e-devletten öğrenebilirsiniz.

 

GEZMEK, EĞLENMEK

Benim tavsiyem eğer çalışıyorsanız askere gitmeden 1 ay önce işten ayrılın. Kendinize, ailenize ve sevdiklerinize bolca vakit ayırın. Gezin, tozun. Askere boş kafayla gitmeye çalışın. Orada çok boş zamanınız olduğu için düşünecek çok zamanınız olacak.

 

ACEMİ BİRLİĞİ

asker alışverişi ile ilgili görsel sonucu

Acemi birliğiniz çok olağanüstü bir durum olmazsa 1 ay sürecektir. Benim görüşüm bu 1 ay askerliğin en zor 1 ayıdır. Acemi birliğinden sonra her şey daha güzel olacaktır. Ben askerliğimi kısa dönem olarak yaptığım için acemi birliği ve usta birliği aynı anda açıklanır. Uzun dönem gidecek olan askerlerin sadece acemi birliği açıklanır, usta birliği iste acemiliğinin bitimine doğru açıklanır. Acemi birliğiniz belli olduğu zaman whatsapp grupların dahil olup gitmeden önce tertiplerinizle tanışabilirsiniz. Ben acemi birliğimi Kastamonu 5. Jandarma Alay Kmt.’nda yaptım. Acemi birliğinize teslim olurken yanınızda çok fazla eşya götürmeyin. Ama belli başlı eşyaları almadan da gitmeyin. Bunların başında;

Traş malzemeleri, şampuan, duş geli, krem, mevsime göre içlik, iplik, yatmak için eşortman ya da şort, tırnak makası, tuvalet kağıdı, selpak, deodorant, çorap, bot boyası, havlu, saat, askılı boyun cüzdanı gibi eşyalar bu listenin başında gelir. Bazı acemi birliklerinde bunların hepsini karşılayabileceğiniz kantinler vardır. Böyle bir yere düşerseniz şanslısınız demektir.

Artık acemi birliklerinde para yerini kartlara bırakıyor. Benim birliğimde hiç bir yerde para geçmiyordu. Kantinden kredi kartı ile alışveriş yapılıyordu. Yanınıza yüklü miktarda para almayın. Bir hesap açıp hesap kartınızla ya da kredi kartınızla gitmenizde fayda var. Askerde telefon kullanımı herkes için merak konusudur. Yasal olarak Askercell hattınızı kullanabilirsiniz. Askercell hattı, konuşmak için akşam 18.00 ‘den sabah 08.00’e kadar açıktır. Günün 24 saati mesajlaşma açıktır. Komutanlarınıza yakalanmadan tabikide. Bunun için basit bir telefon kullanmanız lazım. Özellikle kamerası olmayan telefonlar. Genellikle telefoncularda ya da acemi birliğinin olduğu yerlerde asker telefonu diye tabir edilen telefonları bolca görebilirsiniz. Yanınıza powerbank almanızı da tavsiye ediyorum.

Askere giderken saçlarınızı ve sakalınızı kestirip gitmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü gittiğiniz yerde saçlarınızı traş eden kişi çokta usta olmayan bir kişi olacak ve sıra beklemek zorunda kalacaksınız. Tabi kapıdaki komutanların fırça atması da cabası. Bunun yanı sıra traş sonrası duş alma şansınız olmayabilir.

Artık askerlik öncesi hazırlık süreçlerini tamamladık. Acemi birliğinizde eğitimlerinizi can kulağıyla dinleyip, uygulamanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir