En İyi Grafik Tasarım Programları

Grafik Tasarım Programları

Grafik tasarım günümüzün olmazsa olmazlarındandır. Bunun yanında grafik tasarım programları da grafik tasarımla bütünleşmiş bir şeydir. Günümüzde programlar olmadan tasarım yapmak biraz daha zor. Bunlar için kullanılan yaygınlaşmış belli başlı programlar vardır.

Grafik tasarım, anlatılmak istenen mesajı görsel yollarda belirli hedef veya kitleye ulaştırmak için kullanılır. Örnek olarak afiş, logo, tabela, kitap, dergi, ambalaj vb. materyalleri verebiliriz. Son yılların popüler mesleklerini arasına da adını yazdırmıştır.

Grafik Tasarım Programları

Adobe Photosop

Photoshop programı piksel tabanlı bir programdır. Genellikle fotoğraf işlemek için kullanılır. Dijital ortamda herhangi bir görüntünün üzerinde istediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Web için bannerlar yapabilir, ilgi çekici görseller oluşturabilirsiniz. Renkler ve resimlerle uğraşan kişi ve kuruluşlar için vazgeçilmez bir program olmuştur.

Adobe Photoshop Grafik Tasarım Programları

 

Adobe Illustrator

Illustrator programı ise vektörel tabanlı bir programdır. Vektörel, çözünürlükten bağımsız, detay kaybetmeden istenilen boyuta büyütülüp, küçültülebilinir grafik türüdür. Dosya boyutu olarak daha az yer kaplarlar. Genelde kurumsal çalışmalarda, logo, kartvizit ve basılı materyallerde illustrator programı tercih edilir.

Adobe Illustrator Grafik Tasarım Programları

 

Corel Draw

Corel Draw programı da vektörel tabanlı bir programdır. Genelde baskı grafiğinde kullanılır. Matbaa, tekstil, tabela ve dış cephe kaplama gibi alanlarda oldukça fazla kullanılır. Diğer programlara göre daha basit ve işlevseldir.

Corel Draw Programı

 

Adobe InDesign

InDesign programını tasarımdan ziyade dizgi programı olarak adlandırabiliriz. Genelde çok sayfalı kitap, dergi, gazete gibi çalışmalarda kullanılır. Menüleri çok karmaşık olmamakla birlikte kullanıcıya hitap eden özellikleri de programı sevilenler arasında bulunduruyor.

Adobe InDesign Programı

One thought on “En İyi Grafik Tasarım Programları

  1. Adobe Illustrator ile tasarım konusunda yapamayacağınız bir şey yok gibidir. Daha çok profesyonel olarak tasarımcılar tarafından kullanılmaktadır. Adobe Photosop’a göre daha zor ve karmaşıktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir