Gol Çizgisi Teknolojisi Nedir?

Gol Çizgisi Teknolojisi

Teknoloji hayatımızın her alanına girdi. Sporda da gol çizgisi teknolojisi olarak yer alıyor. Peki gol çizgisi teknolojisi nedir? Bu teknoloji, topun tamamının hedef çizgiyi geçip geçmediğini anında belirleyen teknik bir araçtır. 2004 Brezilya Dünya Kupasında tanıştığımız bu teknoloji zoru başarsa da çoğu futbol sever teknolojinin bu kadar içlerine girmesinden rahatsız.

 

Nasıl Çalışır?

Sistem toplam 14 kamera kullanıyor. Her gol 7 kamera ve bu kameralara bağlı bilgisayarlarla kaydediliyor. Bilgisayarlar saniyede 500 fotoğraf yakalıyor. Bilgisayarlar, topun gidiş yönünü izleyerek oyunu bir anlamda yeniden kuruyor. Bilgisayar topun gol çizgisini geçtiği anda maçın hakeminin kol saatine bir sinyal gönderiyor. Sahadaki tüm hakemlere aynı sinyal gidiyor. Saat titreşiyor ve gol sinyali veriyor. Bu şekilde hakem gol olduğunu anlıyor. Gol çizgisini elektronik gözlerle izlemek gol tartışmalarına son verse de elde edilen veriler aslında gerçeğin yeniden yapılandırılmasıyla elde ediliyor. Yeni teknoloji 5 mm’lik yanılma payına sahip. Bu FIFA’nın 3 cm’lik yanılma payına göre çok daha az.

Gol Çizgisi Teknolojisi

 

Gol Çizgisi Teknolojisi nin İçinde Hangi Teknolojiler Var?

Kamera

Sistem, topu algılayan ve tüm kameralardan gelen görüntüleri yazılımda birleştirir. Bu şekilde sistem, topun tamamının hedef çizgiyi geçip geçmediğini belirleyebilir. Halihazırda lisanslı sistemler, stadyum yapısında mümkün olduğu kadar yükseğe monte edilip hedef başına yedi kamera ile çalışmaktadır.

Gol Çizgisi Teknolojisi

Manyetik Alanlar

Çeşitli sistemler manyetik alanlarla çalışır. Bu sistemler için, kablolar yer altına ve hedefin etrafına yerleştirilir ve top, içindeki teknolojinin unsurlarına sahiptir. Toptaki reseptörler ile yeraltı kabloları aracılığıyla oluşturulan manyetik alanlar arasındaki etkileşim, yazılımın topun tam konumunu hesaplamasına ve bir golün ne zaman atıldığını belirlenmesine izin verir.

Gol çizgisi teknolojisi futbolun önemli bir parçası haline gelmesine devam ederken son karar hala bilgisayarlara değil hakeme ait.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir