iPhone Format Atma İşlemi

iPhone Format Atma

Uzun ve zorlu kullanımlardan sonra mobil cihazlarımızın kapasitesinde bazı dolgunluklar olabiliyor. iPhone format atma konusunda bize kolaylıklar sunuyor. Yanlış kullanımlar sonrası cihazlarımızın sistem dosyaları zarar görüp, telefonda bazı hatalarla karşılaşmamıza sebep oluyor. Bazı zamanlarda ise bu iphone telefonlarda biraz zor olsa da telefonumuza virüsler bulaşıyor. Bu problemleri düzeltmemiz için bazı yöntemler var.

Fakat format atmak bu yöntemlerin en sonuncusu ve en garantilisi olarak gözüküyor. Format genellikle ülkemizde her konuda en kolaya kaçılmış bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. iPhone telefonlarımızda format atmak zor bir işlem değil. Zor olan telefonumuzu formata hazırlamak. Format atmadan önce telefonumuzda yapmamız gereken bazı konular vardır. Format işlemini kısaca özetlersek telefonumuzdaki tüm verilerin silinip telefonumuzu ilk aldığımız güne geri döndürme işlemidir. Bu işlemi yapmadan önce hazırlığımızı iyi yapmassak bazı şeyleri kaybetmiş oluruz. Bu da istemediğimiz bir durumdur. iPhone cihazlarda farklı format yöntemleri var.

iPhone Format Atma İşlemi Öncesi Yapılması Gerekenler

İlk yapmamız gereken telefonumuzun yedeğini almaktır. Yedek alma yöntemleri çeşitlilik göstermektedir. En garantili yolu ise telefonumuzu iTunes programına bağlayarak bilgisayarımıza yedeğini almaktır.

iTunes ile Yedekleme

Bu işlemde bilgisayarımızda iTunes programı yüklü değilse güncel sürümünü buraya tıklayarak indirelim. Programımızı indirdikten sonra telefonumuzu usb kablosu aracılığı ile bilgisayarımıza bağlayıp programı açalım.

iTunes ile Yedekleme

Gelen ekranda şimdi yedekle butonuna tıklayarak telefonumuzu bilgisayarımıza yedekleyelim. Daha sonra bu yedeği format attığımız telefonumuza geri yükleyebiliriz.

 

iCloud ile Yedekleme

Bir diğer yöntem ise iCloud ile yedeklemektir. Eğer telefonumuzda iCloud hesabımız kuruluysa telefonumuzu bilgisayara bağlamadan cihaz üzerinden yedekleyebiliriz. Telefonumuzun ayarlar bölümüne girip en üstte ismimizin olduğu sekmeye tıklayıp iCloud hesabımızı açıyoruz.

iCloud ile Yedekleme     iCloud ile Yedekleme

iCloud sekmesine gelerek yedeklememizin açık olduğundan emin olalım. Açık değilse açıp, şimdi yedekle bölümüne basalım. Daha sonra format attığımız telefonumuzda iCloud hesabına girdiğimiz zaman bilgiler otomatikman telefonumuza yüklenecektir.

Eğer diyorsanız ki ben eskiye dair hiçbir şeyi telefonumda istemiyorum. Tertemiz bir sayfa açmak istiyorum derseniz bunların hiçbirini yapmanıza gerek yok. Benim önerim bu zorlu yolları yapmak istemiyorsanız sadece rehberinizi yedekleyerek format işlemine devam edebilirsiniz. iPhone rehber yedekleme işlemini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

iPhone Format Atma Seçenekleri

Tüm Ayarları Sıfırlama

Bu seçenek telefonunuzdaki verileri silmeden sadece ayarlarınızı sıfırlar. Telefonunuzdaki ayar ile ilgili bir şeyin ters gittiğini düşünüyorsanız bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Tüm İçerikleri ve Ayarları Sıfırlama

Bu seçenek ise adından da anlaşılacağı gibi telefonumuzdaki tüm içerikleri ve ayarları sıfırlayarak size tertemiz bir telefon sunar.

Ağ Ayarlarını Sıfırlama

Telefonunuzda internete bağlanma problemi gibi sorunlar yaşıyorsanız ağ ayarlarını sıfırla seçeneğine tıklayarak telefonunuzdaki ağ problemlerini gidermeyi sağlayabilirsiniz.

iPhone Format Atma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir