iPhone Pil Ömrü Uzatma Yolları

iPhone Pil ömrü Uzatma

iPhone pil ömrü uzatmanın birçok yolu vardır. Birkaç günlüğüne iPhone kullanan herkes, bu telefonların diğer herhangi bir akıllı telefondan daha güçlü ve daha eğlenceli olduğunu fark etmiştir. Herkes telefonunun şarjının daha çok gitmesini ister. Fakat büyük bir laptop’un bile pilinin en fazla 3-4 saat gittiğini düşünürsek akıllı cihazların pillerinin daha fazla gittiğini düşünebiliriz. Buda bize gösteriyor ki bu cihazlar pil ömrü için ellerinden gelenin fazlasını yapıyorlar.

İnsanlar, yoğun kullanım sonrası iPhone cihazlarını neredeyse günde iki defa şarj etmektedirler. iPhone pil ömrünü korumaya yönelik pek çok farklı yol vardır. Fakat bunların birçoğu, iPhone’un yapabileceği tüm harika hizmetleri ve özellikleri kapatmayı içerir.

iPhone Pil Ömrü Uzatma

Arkaplanda Uygulama Yenileme

Bu özellik, en sık kullandığınız uygulamalara, kullandığınız günün saatine bakar ve bunları sizin için otomatik olarak arkaplanda günceller, böylece uygulamayı bir sonraki açışınızda en son bilgileri size göstermiş olur. Bu özelliği kapattığınızda pil ömrünüzü uzatabilir fakat bazı bilgilerden eksik kalabilirsiniz. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile seçeneğine tıklayarak istediğiniz programları ya da hepsini kapatabilirsiniz.

iPhone Pil ömrü Uzatma

 

Uygulamaları Otomatik Olarak Güncelleme

IOS 7 veya daha yeni bir sürüme sahipseniz, uygulamalarınızı el ile güncellemeniz gerektiğini unutabilirsiniz. Artık yeni sürümler yayınlandığında bunları sizin için otomatik olarak güncelleyen bir özellik var. Kullanışlı, ama aynı zamanda pilinizi de fazladan yiyen bir özellik. Uygulamaları yalnızca istediğiniz zaman güncellemek pilinize uzun ömür konusunda katkı sağlayabilir. Özelliği kapatmak için Ayarlar > iTunes ve App Store > Güncellemeler’i kapatarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

Otomatik Parlaklık

iPhone, etrafındaki ışığa göre ekranın parlaklığını ayarlayan bir ortam ışığı sensörüne sahiptir. Bu, karanlık ortamlarda daha karanlık, daha fazla ortam ışığı olduğunda daha parlaktır. Bu özellik hem pil tasarrufu sağlar hem de görmeyi kolaylaştırır. Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Otomatik Parlaklığı etkinleştirerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

iPhone Pil ömrü Uzatma

 

Hareket ve Animasyonları Durdur

iOS 7’de tanıtılan en havalı özelliklerden biri Arkaplan Hareketi özelliğidir. iPhone’unuzu hareket ettirir ve uygulama simgeleri ve arka plan resmini izlerseniz, birbirinden bağımsız hareket ettiklerini görürsünüz. Buna paralaks etkisi denir. Bu gerçekten güzel bir efekt ama bataryayı boşaltmada oldukça etkili. Ekstra olarak telefon kasmalarına da yol açabiliyor. Efektin tadını çıkarmak isteyenler bunu açık bırakabilir ama kapatmanız fayda sağlayacaktır. Ayarlar > Genel > Erişebilrilik > Hareketi Azalt etkinleştirerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

Diğer öneriler

Wi-Fi’nin kapalı olduğundan emin olun. Wi-Fi açık olduğu zaman çevrenizdeki kablosuz ağları bulmak isteyecektir. Bunun için sürekli olarak bir tarama halinde olacaktır.

Kişisel erişim noktasını kapatın. Bir yerde arkadaşlarınızla otururken internetinizi paylaşmış olabilirsiniz. Bunda bir sorun yok. Fakat paylaşım bittikten sonra bu özelliği kapattığınızdan emin olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir