iPhone Rehber Yedekleme

iPhone Rehber Yedekleme

Yeni bir  telefon aldığımızda ya da bir üst modele geçeceğimiz zaman iphone rehber yedekleme işlemi yapmamız gerekmektedir. Bu süreç bazı zaman çok kolay bazı zaman ise sıkıntılı bir süreçtir. Rehber yedeklemenin pek farklı yöntemleri vardır. Fakat biz, kullanıcılar için en hızlı ve kolay olanlarını inceleyeceğiz. Veri kaybı yaşamadan yeni telefonunuzda istediklerinizle iletişime geçebileceksiniz.

iPhone Rehber Yedekleme Yöntemleri

iCloud İle Yedekleme

iCloud, Apple kimliğimizi kullanarak oluşturduğumuz, iTunes’a ihtiyaç duymadan cihazımızdaki verileri  internet üzerinden yedekleyip diğer iOS cihazlarımızla da senkronize edebildiğimiz bir sistemdir.

Ayarlar bölümüne girdiğimiz zaman en üst tarafta Apple kimliğiniz gözükecektir.

iCloud ile iPhone Rehber Yedekleme

Apple kimliğinize girdiğiniz zaman iCloud sekmesine tıklayarak yedeklenmesini istediğiniz bilgileri açarak yedekleme işlemini başlatabilirsiniz. Daha sonra başka bir iOS telefona geçtiğinizde iCloud hesabınızla girdiğiniz zaman bu telefondaki yedeklediğiniz bilgileri otomatik olarak alacaksınız.

iCloud ile iPhone Rehber Yedekleme   iCloud ile iPhone Rehber Yedekleme

 

My Contacts Backup ile Yedekleme

Rehber yedekleme işlemini 3. parti araçlarla da yapabilirsiniz. Benim kullandığımız ve tavsiye ettiğim My Contact Backup programını ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Ücretsiz versiyonunda 500 kişiye kadar yedek alabilirsiniz. Bence oldukça makul bir rakam. Rehberinizde daha fazla kişi varsa bu programın ücretli versiyonunu kullanabilirsiniz. Ücretli versiyon olan My Contacts Backup Pro programında bir kerelik 8.99 TL karşılığında istediğiniz kadar kişi yedekleyebilirsiniz. Bu programı kullanabilmeniz için telefonunuzda bir mailin adresinizin kurulu olması gerekiyor. Çünkü rehberi mail atıyor.

İlk olarak programımızı Apple Storedan indiriyoruz.

My Contacts Backup ile Yedekleme   My Contacts Backup ile Yedekleme

Daha sonra programa giriş yaptığımızda rehberimize ulaşmak için izin istiyor ve bu izini vermemiz gerekiyor. Çünkü kişilerimize ulaşmadan bilgilerimizi yedekleyemez.

My Contacts Backup ile Yedekleme

Karşımıza çıkan ekranda rehberimizdeki toplam kişi sayısı yazıyor. Yedekle butonuna bastıktan sonra rehberimiz yedeklenmeye başlayacaktır. Ve sonrasında mail uyarısı çıkacaktır.

My Contacts Backup ile Yedekleme   My Contacts Backup ile Yedekleme

Mail uyarısında tamama bastığımız zaman telefonumuzda kurulu olan bir mailden kendimize mail ya da istediğimiz başka bir mail adresine rehber yedeklerimizi atmamız gerekiyor. Buraya kendi mail adresinizi yazarak her zaman mailinizde rehberinizin bir kopyasının bulunması işinize yarayacaktır.

My Contacts Backup ile Yedekleme

Daha sonra mail kutumuzu açarak kendimize attığımız rehberi çok kolay bir şekilde tek işlemle yükleyeceğiz. Gelen maildeki ekte bulunan .vcf formatındaki dosyaya tıkladığımız zaman rehberimiz karşımıza gelecektir. Kişilerin tümünü ekle seçeneğine bastığımız zaman rehberimizin tümünü telefonumuza yedekleyebilirsiniz.

My Contacts Backup ile Yedekleme   My Contacts Backup ile Yedekleme

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir