Kara Cuma (Black Friday) Hakkında Bilgiler

Kara Cuma Black Friday

Kara cuma (black friday) kasım ayının dördüncü perşembe günü kutlanan şükran gününün hemen ertesi sabahında başlayan bir alışveriş çılgınlığıdır. İnsanların daha gün aydınlanmadan açılan mağazalar önünde geceden uzun kuyruklar oluşturduğu bu çılgınlıkta bazen can kaybıyla da sonuçlanan izdihamlar yaşanabiliyor.

Neden Kara Cuma Diyorlar?

Black Friday ifadesi ilk olarak 1961 yılında yerel bir gazete kullanılmıştır. Kara cuma denmesinin sebebi bu günde alışveriş yoğunluğundan kaynaklanan bir takım olumsuzların olmasıdır. Trafik sıkışıklığı ve izdiham yüzünden insanların birbirini ezmesi, birbiriyle kavga etmesi daha da kötüsü indirimli ürünleri paylaşamamaktan kaynaklanan kavgalarda ölüme kadar gitmesi.

Kara Cuma Black Friday

İndirimler büyük, mallarda sınırlı olunca insanlar istedikleri ürünleri önceden alabilmek için gece boyunca sıraya girip mağazalar açılınca da mağazalarda birbirlerini ezecek hale geliyorlar. Son zamanlarda bu çılgınlık bir hayli artmış durumda. Son 10 yılda ölümlü olayların sayısı gözle görülür şekilde artmış. 2006 yılına kadar ölümlerden pek söz edilmezken 2015’e kadar ölenlerin sayısı 7’ye ulaşmıştır. O gün Alışveriş merkezlerinde çok büyük cirolar bekleniyor. Ünlü markaların %80’e varan indirimler uyguladığı bu günde milyonlarca insan alışveriş merkezlerine akın ediyor. Elbise, ayakkabı, cep telefonu, bilgisayar ve televizyon indirimin en çok olduğu ürünlerdir. Bu dönemde online satışlar da zirve yapmaktadır. Hızlı yaygınlaşan bir anlayış Black Friday.

Bu alışveriş çılgınlığını son yıllarda ülkemizde de görmekteyiz.  Ülkemizde değişik tartışmalara yol açmış bu uygulama insanları da ikiye ayırmıştır. Kimi insanlar bugünden doğan indirimlerden yararlanmak için mağazalara akın etse de bazı milli ve manevi değerlerine sahip çıkmak isteyen insanların Müslümanlarca bayram kabul edilen bir günün kara olarak anılmasına büyük bir tepki göstermiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir