Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop alırken birçok özelliğe dikkat etmemiz gerekiyor. Dizüstü bilgisayarlar, iş yapmak, evde ya da yolda oynamak için en iyi teknolojik aletlerin başında gelir. Tabletler ve akıllı cihazlar her zaman popüler olsa da, çoğu insan her şeyin bir dizüstü bilgisayarda daha iyi çalıştığını fark eder. Mümkün olan en iyi dizüstü bilgisayarı satın almak istiyorsak hangi özelliklerine bakmalıyız? Doğru dizüstü bilgisayarı seçmeyi zorlaştıran bir sürü etken vardır. Bunların arasında boyutları, fiyatları, işlemcisi, ekran kartı gibi özellikleri baş sırada bulunuyor. Laptop satın almadan önce ilk baş kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda hareket etmeliyiz. Mesela bu alacağımız bilgisayarı hangi alanda kullanacağımızı bilmeliyiz ki özelliklerine ona göre seçelim.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyut

Taşınabilirlik sizin başlıca kriteriniz ise o zaman küçük bir ekran ve hafif bir ağırlığı olan bir dizüstü bilgisayar tercih etmelisiniz. Ultrabook olarak pazarlanan herhangi bir dizüstü bilgisayar, ince ve hafif olacak şekilde tasarlandığından sizin kullanımınız için daha uygun olacaktır. Daha da önemlisi, 12.5-13.3 inç boyutunda bir ekrana ve 1-1.5 kg’lık bir ağırlığa sahip bir dizüstü bilgisayar arayın. Eğer ki ekran sizin için önemliyse oyun oynayıp, iş yapacaksanız daha büyük bir ekran tercih etmeniz gerekmektedir. Bunun için 13 inç’ten yukarıda bir ekran boyutu almanız gerekmektedir. Ekran boyutlarında en çok kullanılan ölçü 15 inçdir.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran Kalitesi

Her gün saatlerce dizüstü bilgisayarınıza bakacaksınız rahat bir ekranı olan bir laptop almanızı tavsiye ederim. Bugünlerde pek çok dizüstü bilgisayar aynı zamanda dokunmatik ekranlara da sahiptirler, bu da demek oluyor ki ekranları parlaktır. Parlak ekranlar yansımalara neden olur, bu yüzden dokunmatik ekrana sahip olmayan bir dizüstü bilgisayar düşünmenizde fayda var.

Ardından çözünürlüğe bakın. Pencereleri hizalamak ve işleri yerinde tutmak için bol miktarda alan istiyorsanız 1920×1080 piksel çözünürlük (Full HD) düşünülmelidir. Son olarak bakış açıları son derece önemlidir. IPS teknolojisine dayanan bir dizüstü bilgisayar ekranı en geniş görüş açısı ve en iyi kullanıcı rahatlığını sunar. Laptop alırken mümkünse bir mağazaya gidin ve ekranı kendiniz görün. Eğer gidemiyorsanız internette o ürün hakkında sıkı bir yorum yapın. Fazla olumlu yorum almış ürünlere yönelmekte fayda var.

 

Klavye Kalitesi

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerUzun yazımlar için rahat bir klavyeye sahip bir dizüstü bilgisayar almanız gerekir. Tuşlar aşağı inme ve çabuk tepki vermede yeterli harekete sahip olmalıdır. Klavyenin de arkadan aydınlatıldığından emin olun, böylece loş ışıklı ortamlarda tuşlara daha kolay bir şekilde yazabilirsiniz. Ekranda olduğu gibi özellikle ana kriteriniz klavye ile ilgiliyse satın almadan önce denemenizde fayda var.

 

CPU ve RAM

Core i3 tabanlı dizüstü bilgisayarlar genellikle giriş seviyesi sistemlerde bulunurken, Core i5 ana bilgisayarların çoğunu oluşturur. Core i7 tabanlı sistemler, dizüstü bilgisayarınızdan en iyi performansı almak isteyenler içindir.

Sisteminizden en iyi şekilde yararlanmak için 4GB RAM veya daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Daha fazla RAM, aynı anda daha fazla uygulamanın çalıştırılmasını ve daha fazla verinin sistem tarafından herhangi bir zamanda hızlı bir şekilde erişilebilir olmasını sağlar.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

USB 3.0

USB 3.0 bağlantı noktası olmayan bir dizüstü bilgisayar almamalı ve bu bağlantı noktalarından en az birkaçına sahip bir dizüstü bilgisayar aramalısınız. Günümüz teknolojisinde hard diskler ya da diğer depolama aletlerini bilgisayara bağladığımız hızlı veri alışverişi yapmak isteriz. Bunun içinde USB 3.0 gerekmektedir.

 

Yapı Kalitesi

Ne kadar dikkatli olduğumuzun pek fazla önemi yok. Dizüstü bilgisayarları kimi zaman yanlışlıkla düşürebiliyoruz. Bir dizüstü bilgisayarın ne kadar test edildiğini veya herhangi bir sertifikası olup olmadığını kontrol etmenizi öneriyoruz.

Elbette, bu özellikleri bütçenizle ve ihtiyaçlarınızla dengelemeniz gerekiyor ve bunun için bazı ödünler vermeniz gerekebilir. Önemli olan laptop alırken ne istediğinizi bilmektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir