Opencart Kurulumu Nasıl Yapılır?

Opencart Kurulumu

Günümüzde satışların büyük bir çoğunluğu internet üzerinden yapılmaktadır. Bunun için opencart kurulumu yapmamız gerekmektedir. Artık üreticiler, ürünlerini sanal ortama taşıyıp müşterilerine kolaylık sağlamak istiyor. Fakat web sitesi tasarımları ve kodlanması yanında maliyetleride getiriyor. Bu süreçleri kendi başınıza maliyetleri en aza indirerek gerçekleştirebilmeniz mümkün. Bunun için Opencart devreye giriyor. Opencart, işini sanala ortama taşımak ve e-ticaret yapmak isteyen kullanıcılar için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir sistemdir. Açık kaynak kodulu olması sebebiyle geliştirilebilinen bir sistemdir. Opencart’ın bu özellikleri onu en çok tercih edilenler arasında yer aldırıyor.

Opencart Avantajları

Kolay kurulum ve ücretsiz olması,
Sınırsız ürün, üretici ekleyebilme,
Sanal pos sistemini kullanabilme,
Çok çeşitli temalar ve eklentler.

 

Opencart Kurulumu Aşamaları

1. Adım – İlk olarak linke tıklayarak Opencart’ın resmi web sitesinden son sürümünü indiriyoruz.

Opencart Kurulumu 01

2. Adım – İndirme işlemini tamamladıktan sonra sıkıştırılmış dosyayı bir klasöre çıkartalıım. Bu dosyaları çıkardıktan sonra upload klasörünün içerisine girip “config-dist.php” belgesinin adını “config.php” ve “admin/config-dist.php” belgesinin adını “admin/config.php” olarak değiştirelim.

Opencart Kurulumu 02

3. Adım – Dosyalarımızı çıkardıktan sonra Filezilla FTP programıyla FTP bağlantımızı kuralım. Bağlantımızı yaptıktan sonra karşımıza gelen public_html ya da bazı hostinglerde httpdocs olan klasörlere çıkardığımız opencart kurulum dosyalarını (upload klasörünü) sürükleyerek atalım.

Opencart Kurulumu 03

4. Adım – Veritabanı bilgilerini oluşturmak için hosting panelimize giriş yapıyoruz. Panelimize girdiğimiz zaman MYSQL Veritabanları bölümüne tıklayarak veri tabanı oluşturmamız gerekiyor.

Opencart Kurulumu 04

5. Adım – MYSQL Veritabanları bölümüne tıkladıktan sonra karşımıza veritabanı kullanıcı adı, veri tabanı ve şifre oluşturma ekranı gelecek. Buraya istediğiniz isimde veritabanı ve şifre oluşturabilirsiniz.

Opencart Kurulumu 06

6. Adım – İşlemlerimizi bitirdikten sonra tarayıcıyı açıp kendi site adresimizi yazalım. Karşımıza böyle bir sayfa açılacak. Continue butonuna tıklayarak devam edelim.

Opencart Kurulumu 05

7. Adım – İkinci adım olan “pre-installation” adımına geçtiğinizde sistem gereksinimlerinizin uygun olup olmadığı ve bazı dosyaların “yazma izni” olup olmadığı kontrol ediliyor. Eğer ki dosyaların yazma izni bulunmuyorsa FTP dosyanız üzerinden ilgili dosyaları bulunuz ve sağ tıkladıktan sonra “dosya izinleri” sekmesini açınız. Açılan pencerede sayısal değer olan bölüme 0755 yazarak onaylayınız (0755 çalışmaz ise 0777 yazarak onaylayınız).

Opencart Kurulumu 05

8. Adım – Gerekli bilgileri dolduruyoruz.

Opencart Kurulumu 06

9. Adım – Websitemiz başarıyla kuruldu. Online shop diyerek mağazanıza gidebilir, administration diyerek yönetim panelinize gidebilirsiniz.

Opencart Kurulumu 07

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir