Ponzi Sistemi Nedir?

Ponzi Nedir?

Ponzi Sistemi Nedir?

Zamanın Türkiye’sini kasıp kavuran bu ponzi sistemi neydi peki? Ponzi sistemi adını yaratıcısı olan Charles Ponzi’den almaktadır. Biz bu sisteme herkesin bildiği gibi ve bazılarının da acı bir tecrübeyle yaşadığı “Saadet Zinciri” de diyebiliriz.

Bu işin tanımının kısacası sisteme ilk girişinizde belirlenen bir parayı yatırıyorsunuz. Daha sonra bu para size faiziyle geri dönüyordu. Yani dönmeye çalışıyordu. Sistemde olan insanların aylık aldığı faizler, sisteme yeni katılan insanların ödedikleri giriş parasından gelmekteydi. Yani bir gün sisteme yeni üye girişi durduğu zaman sistem çökecek, olan son giren kişilere olacaktı. Bu sistemlerde pastanın en büyük dilimini her zaman ilk girenler almaktaydı.

Ponzi Sistemi

Paramızı ödeyen sistem ponzi değildir. Ödeme yapıyorsa güvenilir gibi yanlış algılar özellikle bu tuzağa düşmüş kişilere ve çevresine daha fazla zarar veriyor. Bu oyunu kuranlar ilk etapta daha fazla kullanıcı çekmek adına üyelerin gönlünü hoş tutar ödemeler sıkıntısızdır. Çeşitli (tatil, araba, ev) kariyer ödülleri ile ilk giren kullanıcıların daha fazla referans toplaması için cezbederler. Oyunun farkında olmayan kurbanlar ailesinden eşi , dostu kim varsa sisteme dahil eder. Zaman geçtikçe şirketin vadettiği şeylerin tutarsızlaşması , ödemelerde aksama , kullanıcıları suçlama gibi durumlar ortaya çıkar ve oyunun kurucuları topladıkları binlerle lira ile ortadan kaybolur. Piramit yıkılır, altında kalanlar maddi ve manevi anlamda ciddi zarar görür.

 

İLK PONZİ SİSTEMİ OYUNU

Charles PonziDükkanının kapısına, ’45 günde % 50, 90 günde % 100 kar’ yazan Charles Ponzi, tarihin ilk Ponzi oyununu da başlatmış olur! İlk gelen yatırımcılara sonraki yatırımcılardan gelen kâr payları eksiksiz yatırılınca dükkanının önünde kuyruklar oluşmaya başlar, kısa süre içinde Charles Ponzi’nin dükkanının önünde kuyruklar oluşur. 1 milyon dolar tahsilatın ardından, Ponzi şube açmaya karar verir. Yatırımcılar, posta pulları üzerinden kâr elde ettiklerini sanarken gerçek Charles Ponzi’nin ortadan kaybolması ile ortaya çıkar.

Sonuç olarak Türkiyede ve dünyada yaşanan Ponzi oyunları saymakla bitmez ancak bu oyun hala insanların parasını hayallerini ve itibarını zedelemeye devam ediyor. Bir sisteme dahil olurken yaptığı işi gözünüzle görseniz dahi bunun bir garantisi olmadığını unutmayın ve çevrenizdeki insanları bir işe dahil ederken kararınızı buna göre verin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir