QR Kod Nedir? Nasıl Çalışır?

QR Kod

Qr Kod, Quick Response yani çabuk tepki kelimelerinin kısaltmasıdır. QR Kodu, akıllı telefonlar tarafından okunabilen iki boyutlu bir barkottur. İki boyutlu bir barkodda 4000’den fazla karakterin kodlanmasını sağlar. Mobil cihazların kamerasından okutulabilen özel bir barkod türüdür.

QR KodQR kodu birçok alanda kullanabilirsiniz. Örneğin kartvizitinizin üstüne basabilirsiniz. Bir araç alırken o aracın ön camında gördüğünüz bir kod sayesinde aracın model yılı, fiyatı, km, yakıt sarfiyatı hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Billboardlarda o markayla ilgili bilgilere ulaşmak için kullanabilirsiniz. Wi-Fi şifre bilgilerinin otomatik olarak alınmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin bir kahve dükkanına girdiğiniz zaman kahve dükkânı tarafından hazırlanmış kod taranıp otomatik olarak o kahve dükkanının Wi-Fi ağına bağlanabilirsiniz. QR Kodları özelleştirilebilir ve böylece markaların görsel kimliklerini QR Kodlarına dahil etmelerini sağlar. Özelleştirirken, QR Kodlarının yapısı hakkında bazı kurallara uyulmalıdır.

 

QR Kod Tarihçesi

QR Kodları, 1994 yılında Toyota Grubundaki bir Japon iştiraki olan Denso Wave tarafından oluşturuldu. Bu teknolojinin kullanımı artık ücretsizdir. QR Kodu piyasadaki tek iki boyutlu barkod değildir, başka bir örnek Veri Matrisi kodudur. QR Code, dünyanın en ünlü 2D barkodudur. Japonya’da başarısını 2000’li yıllardan bu yana standart hale getirmiştir. 2011 yılında, her Japon tarafından ortalama 5 QR Kodu tarandı. 2010’da QR Kodları, ABD’de daha sonra reklamlarda görülebilecekleri Avrupa’da genişlemeye başladı.

 

QR Kod Nasıl Kullanılır?

Bazı cihazların kamerasında dahili okuyucu olsada QR Kodları mobil cihazlarımızda kullanmamız için ekstra program yüklememiz gerekmektedir. iOS cihazlarınız için Qrafter programını kullanabilirsiniz. Türk yapımı bir programdır. Android cihazlarımız içinde QR Code Reader porgramını indirebilirsiniz.

QR Kod Mobil Cihaz

QR Code Nasıl Oluşturabilirim?

QR Code oluşturmak oldukça basittir. İnternet üzerinde bunun için size yardımcı olabilecek bir çok site bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken bu sitelere girip oluşturmak istediğiniz içeriği ilgili metin kutusuna yazmak hepsi bu.

http://www.the-qrcode-generator.com/
http://tr.qr-code-generator.com/
https://karekod-olusturma.hesabet.com/
http://www.karekod.org/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir