Stephen Hawking Kimdir?

Stephan Hawking Kimdir?

STEPHEN HAWKING KİMDİR?

Stephen Hawking, 8 Ocak 1942’de İngiltere’nin Oxford kentinde dünyaya geldi. Ünlü İngiliz bilim adamı, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı geniş kapsamlı çalışmalarla tanınıyordu.

Stephen Hawking Kimdir?

1960’ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı.

Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti.

Vücudunun neredeyse hiçbir kısmını kullanamayan, kendisi için özel olarak geliştirilen bilgisayar sistemine sadece yanak kaslarından biriyle komut veren Hawking, bu şekilde günde yaklaşık 2 bin 500 kelimeyle iletişim kuruyor ve bilimsel çalışmalarını sürdürüyordu.

Araştırmaları 40’ın üzerinde dile çevrilen Hawking, bilim çevrelerinde Albert Einstein’dan sonraki en büyük dahi olarak görülüyor.

Ünlü bilim insanı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu.

Stephen Hawking Kimdir?

Hawking’in hayatı 2015’te gösterime giren “Her Şeyin Teorisi” adlı filme de konu olmuştu.

Şu anda, bilimsel uğraşlarında ve günlük yaşantısında çevresinden ve Stephen Hawking kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla, bugün yaşayan bilim insanları arasında dünyada en çok tanınan isimdi.

1979’da Cambrige Üniversitesi’nde Isaac Newton için kurulan Lucas kürsüsünün başına gelerek, “profesör” unvanını aldı.

Kitapları, 40 dile çevrildi; evrenle ilgili çılgın teorik bilgilerini popüler hale getirmek için gereken maddi bağımsızlığı sağlayacak ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuarını geliştirecek kadar çok sattı.

Hawking’in hayatı 2015’te gösterime giren “Her Şeyin Teorisi” adlı filme de konu olmuştu.

 

HAWKİNG’İN KEŞİFLERİ

Hawking 1970 yılında Oxford Üniversitesi matematikçisi Roger Penrose ile, Büyük Patlama varsa mutlaka son derece küçük bir noktadan yani bir tekillikten (singularity) başlaması gerektiğini savunan bir önermede bulundu.

1974 yılında, Hawking rasyasyonu teorisini ortaya attı. Bu teorisi, kara deliklerin yayması gerektiği radyasyonu savunuyordu.

1974 yılında büyük keşifleri sayesinde Royal Society’e seçilen Hawking beş yıl sonra topluluğun en üst makamına yerleşti.

1979 yılında Cambridge Üniversitesi’nde Lucasian Matematik Profesörü ünvanı ile görev yapmaya başlayan Hawking, 1988 yılında 40 dile çevrilen ve dünya çapında 10 milyon satan Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere adlı kitabını yayınladı.

1982’de , kuantum değişimlerin kozmik enflasyon sayesinde evrende galaksilerin yayılımını sağladığını kanıtlayan ilk kişilerden biri oldu. Bu kanıtına göre yıldızlar, gezegenler ve yaşamın tohumları küçük değişimlerle serpiliyordu.

 

HASTALIĞI NEDİR?

Stephen Hawking’e 1963 yılında henüz 22 yaşındayken motor nöron hastalığı teşhisi konuldu. Doktorlar, Hawking’in yalnızca birkaç sene daha yaşayabileceğini düşünüyordu. Hastalığı sebebiyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan Hawking, 1985 yılında İsviçre’nin Cern kentine yaptığı bir seyahatte enfeksiyon kaptı. Bu enfeksiyon, Hawking’in konuşma yetisini yitirmesine sebep oldu.

 

ÖZEL YAŞAMI

Hawking 1965’te üniversitede beraber eğitim gördüğü arkadaşı Jane Wilde ile evlendi 21 yıl evli kalan çiftin Lucy, Robert ve Tim adında üç çocukları dünyaya geldi. Çift 1991 yılında boşanma kararı aldı. Jane Wilde, Hawking ile boşanmasının sebeplerini eşinin artan talepleri, hastalığını tartışmak istememesi ve sağlık sorunları olarak açıkladı.

Stephen Hawking Evlilik

Hawking 1995 yılında bakımından sorumlu hemşirelerden biri olan Elaine Mason ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi. 11 yıl evlilik, Elaine Mason’ın Hawking’e şiddet uygulamasının polis tarafından tespitinin ardından sonlandı. Fakat Hawking, eşinin kendisine şiddet uygulamadığını ısrarla savundu ve eşinden şikayetçi olmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir