Uber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Uber

Uber uygulamasından kısaca bahsedersek telefonunuza kurulan bir taksi uygulaması. O uygulamaya giriş yapıp taksi çağırıyorsunuz. Gideceğiniz yeri taksiye binmeden programa giriyorsunuz ve bunu girdiğiniz için kaç para ödeyeceğinizi önceden görüyorsunuz. Giderken rotayı da takip edebiliyorsunuz. Aslında günümüz teknolojisine uyarlanmış bir taksi hizmetidir.

Amerika kökenli bir şirkettir. Mart 2009 yılında kurulmuştur. Bugün itibariyle dünyanın 633 farklı şehrinde faaliyet göstermektedir. 2017 yılı cirosu 6.5 milyar dolardır. Bu büyüklüğü şöyle açıklayabiliriz. THY’nin piyasa değeri 24 – 25 milyar Türk lirası arasında. O da tahmini 6.5 milyar dolar kadar ediyor. İşte bu kadar büyük.

Uber Programı

Son dönemde Türkiye de olan taksici Uber gerginliği bir tek ülkemizde yok. Bu gerginlikler sayısız yerde yaşanmıştır. Avrupa’da, Amerika’nın bazı şehir ve eyaletlerinde. İtalya’da taksiciler ciddi mafya oldukları için resmen bu uygulamayı ülkelerinde barındırmamışlar. Daha sonra mahkeme kararıyla yasaklanmıştır. İngiltere’de halen devam eden bir mahkeme süreci vardır. Fakat halen İngiltere’de hizmet verebiliyor. Oradaki mahkeme sonlandığı zaman Uber’in İngiltere’deki geleceği de belirlenmiş olacak. Bu olaylara bakarak yaşanılan sorunların Türkiye’ye has bir durum olmadığını görebiliyoruz. Bir Uber’in sanki müşteriymiş gibi taksiciler tarafından çağrılıp şoförünün dövüldüğü veya içinde müşteri olan araca bıçaklı saldırı gibi olayları duymuşsunuzdur. Son radde olarak Uber arabasının kurşunlandığı tek ülke muhtemelen maalesef Türkiye.

Taksiciler ile ilgili olumsuz genel bir imaj var. Arabalar eski, kirli, trafikte güzel araç kullanmıyorlar. Yabancı turistlerin taksiciler tarafından gezdirildiği veya daha fazla para alınmak istendiğine dair olayları çok sık duyuyoruz. Tabii ki İstanbul’da bir sürü taksici var. Bu söylediklerim işini helaliyle ve hakkıyla yapan taksicilerimiz için söylenmiş sözler değildir.

 

UBER Özellikleri

Genelde arabaları ortalama bir taksiden çok daha temiz ve iyi oluyor.

Uber’in bir puanlama sistemi var. Bu sistemde yolcu şoföre, şoförde yolcuya puan verebiliyor. Böyle bir sistemde sürücü genel olarak yolcuya karşı takındığı tavra dikkat ediyor. Arabasına daha iyi bakıyor.

Yer tarif etme derdi yok. Haritadan gideceğiniz yeri direk olarak girdiğiniz için bu tarz diyaloglara girmiyorsunuz. Şoföründe sizi dolandırma ihtimali imkansız.

Nakit ve kredi kartı ile ödeme imkanı bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir