WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Wordpress Kurulumu

Herkesin merak ettiği wordpress kurulumu zor bir işlem değildir. WordPress, hiçbir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan, yazılarınızı internette paylaşmanızı sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. Dışarıdan çok fazla teknik bilgi almadan kendi başınıza kurabileceğiniz bir sistemdir. İlk zamanlarda bu sistemi insanlar genellikle blog yazıları için kullanıyorlardı. Şimdi e-ticaretten tutun, haber sitelerine, rezervasyon sistemlerine hatta kurumsal firmalar için bile kullanılmaktadır.

WordPress’in oldukça kullanıcı dostu bir yapısı vardır. Ekstra olarak Google tarafından sevilen bir yapıya sahiptir. Sistemin ücretsiz olması ve birçok eklentiyi içinde barındırması avantajlarından birkaçıdır. WordPress’in tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de kullanıcıları çok fazladır. Bu nedenle yeni sürüm yayınlanır yayınlanmaz, Türkçe dil desteği de hemen ardından yayınlanır.

WordPress Kurulumu Aşamaları

1. Adım – İlk olarak linke tıklayarak wordpress in resmi web sitesinden son sürümünü indiriyoruz.

Wordpress Kurulumu 01

2. Adım – İndirme işlemini tamamladıktan sonra sıkıştırılmış dosyayı masaüstüne çıkartalıım.

Wordpress Kurulumu 02

3. Adım – Dosyalarımızı çıkardıktan sonra Filezilla FTP programıyla FTP bağlantımızı kuralım. Bağlantımızı yaptıktan sonra karşımıza gelen public_html ya da bazı hostinglerde httpdocs olan klasörlere masaüstüne çıkardığımız wordpress kurulum dosyalarını sürükleyerek atalım.

Wordpress Kurulumu 03

 

4. Adım – Veritabanı bilgilerini oluşturmak için hosting panelimize giriş yapıyoruz. Panelimize girdiğimiz zaman MYSQL Veritabanları bölümüne tıklayarak veri tabanı oluşturmamız gerekiyor.

Wordpress Kurulumu 05

5. Adım – MYSQL Veritabanları bölümüne tıkladıktan sonra karşımıza veritabanı kullanıcı adı, veri tabanı ve şifre oluşturma ekranı gelecek. Buraya istediğiniz isimde veritabanı ve şifre oluşturabilirsiniz.

Wordpress Kurulumu 06

6. Adım – İşlemlerimizi bitirdikten sonra tarayıcıyı açıp kendi site adresimizi yazalım. Karşımıza böyle bir sayfa açılacak. Başlayalım butonuna tıklayarak devam edelim.

Wordpress Kurulumu 04

7. Adım – Oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini gerekli alanlara yazıp gönder butonuna basalım.

Wordpress Kurulumu 07

8. Adım – Son olarak yine gerekli bilgileri doldurarak wordpress’i kur diyerek bloğumuzu oluşturalım.

Wordpress Kurulumu 08

Tebrikler. Artık sizde bir blog sahibisiniz. Hepinize iyi bloglar!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir