Yazı Tipi (Font) Yükleme Nasıl Yapılır?

Yazı Tipi Yükleme

Bilgisayarda hazırladığımız sunumlar, dosyalar, tasarımlara başka bir boyut getirmek için yeni yazı tipi gereksinimi duyuyoruz. Bilgisayarların kullanıldığı ilk zamanlarda kullanıcılar sadece sistemdeki Arial, Times New Roman, Verdana vb. bilindik fontları kullanıyorlardı.

Zaman ilerledikçe farklılaşmaya başlandı, yeni yazı tiplerine ihtiyaç duyuldu. Hatta bazı yazılımlar sayesinde kendi yazı tipinizi tasarlamanız bile mümkün. Bilgisayarınıza yazı tiplerini yükleme çok zor bir işlem değil, sadece bir kaç adımla sayısız fontu bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Bu adımları sizler için görsel olarak sıraladık.

Yazı Tipi Yükleme Adımları

1- Başlat / Denetim Masası yolunu takip ederek Denetim Masası’nı açın.

Yazı Tipi Ekleme

2- Denetim Masası açıldığında. “Görünüm ve Temalar” satırına tıklayın ve pencerenin sol kısmında göreceğiniz “Yazı Tipleri” seçeneğini açın.

Yazı Tipi Ekleme

3- Bu noktada, bilgisayarınıza yüklenmiş olan ve birer dosya ile belirtilen yazı tiplerinin tamamını görebilirsiniz. Fark edeceğiniz gibi aynı yazı tipinin birçok farklı versiyonu bulunmaktadır (Arial Kalın İtalik, Arial Black İtalik, Arial İtalik ve Arial Narrow gibi).

Yazı Tipi Ekleme

4- Açılan pencereye indirdiğimiz fontları (.rar ya da .zip içerisindeyse oradan çıkartarak) sürüklüyoruz.

Yazı Tipi Ekleme

6- Tüm işlemleri doğru yaptıysanız, seçtiğiniz dosyalar da mevcut yazı tipleri arasındaki yerlerini alacaklardır. Artık bu yazı tiplerini de kelime işlemcinizle veya diğer programlarla birlikte kullanabilirsiniz.

7- Eğer bir yazı tipi dosyasının üzerine sağ fare tuşa ile tıklarsanız ve açılan menüden “Yazdır” satırını seçerseniz, yazma penceresi ile birlikte tüm karakterlerin görüntülendiği yeni bir pencerenin açıldığını göreceksiniz. Yazma penceresini kapatarak bu yeni pencereyi incelemeniz mümkün.

 

TIMES NEW ROMAN HİKAYESİ

times new roman ile ilgili görsel sonucu1929 yılında, İngiliz gazetesi The Times, tipograf Stanley Morison’u, yeni bir yazı tipi tasarlaması için görevlendirdi ve Morrison’un, gazetenin sanatçısı Victor Lardent’in yardımıyla oluşturduğu Times New Roman, kullanıcılar arasında popüler hale geldi.

Bu ağırbaşlı yazı tipi, onca popülerliğine ve avukatlık mesleği de dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmasına rağmen, bazı eleştirilere maruz kalmaktadır. Eleştirenler, harflerin, sönük ve monoton olduğunu ve kullanıcının hayal gücü yoksunluğunu yansıttığını ifade ederler. Günümüzde bu yazı tipi sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Font indirebileceğiniz siteler;

http://www.fonttr.com/

https://www.dafont.com/

http://www.1001fonts.com/

https://fonts.google.com/

https://www.fontsquirrel.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir